úvodní strana kaple sv. Antonína
Kaple sv. Antonína u Horní brány

 

 

Tato barokní kaple byla vystavěna v první polovině 18. století (1730) v blízkosti tehdejší Horní (Pasovské) brány a je významným pohledovým prvkem v této části města. Na místě stávala původně pouze kamenná socha sv. Antonína, kterou dala pořídit kněžna Marie Arnoštka z Eggenberka. V roce 1730 na tomto místě založil kapli prachatický hejtman Jan Bilanský. Kaple byla vybudována na pravoúhlém půdoryse, ukončená sanktusíkem. Hlavní průčelí, prolomené půlkruhovým obloukem s mříží je členěno plastickými prvky s bohatě ztvárněným štítem. Uvnitř kaple se nachází plastika sv. Antonína. Vedle kaple se nachází ještě menší kaple sv. Jana Nepomuckého.

 

citace z publikace Církevní památky Prachaticka, vydalo Město Prachatice, 2001, Autoři: Ing. Kamila Hrabáková, Mgr. Jana Koutná

 
Sponsored by Abstract Joomla Theme | sify.com