Nejnovější zprávy z Církev.cz

Generálním vikářem olomoucké arcidiecéze byl jmenován Ladislav Švirák

Jméno nového generálního vikáře, svého nejbližšího spolupracovníka a zástupce, oznámil olomoucký arcibiskup Josef Nuzík v závěru bohoslužby, při které byl v sobotu 13. dubna 2024 uveden do úřadu.

Číst dál

Úřadu olomouckého arcibiskupa se ujal Josef Nuzík

Při slavnostní bohoslužbě, která se v sobotu 13. dubna 2024 dopoledne uskutečnila v katedrále sv. Václava, se patnáctým olomouckým arcibiskupem a moravským metropolitou stal Josef Nuzík.

Číst dál

Homilie pronesena při inauguraci arcibiskupa Josefa Nuzíka

Přinášíme plné znění homilie ze slavnostní bohoslužby, kterou pronesl olomoucký arcibiskup Josef Nuzík v sobotu 13. dubna při svém uvedení do úřadu.

Číst dál

Papež František vyrazí na nejdelší cestu svého pontifikátu do Asie

Papež František v září vyrazí na nejdelší cestu svého pontifikátu do Asie, kde navštíví Indonésii, Papuu Novou Guineu, Východní Timor a Singapur. Oznámil to dnes vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Sedmaosmdesátiletý papež letos výrazně zpomalil tempo návštěv v zahraničí a zatím mimo hranice Vatikánu a Itálie nevycestoval.

Číst dál

Dny dobrovolnictví v Královéhradeckém kraji

Kreativní workshopy, burzu neziskovek, charitativní běh a také rozmanité aktivity pro rodiče a děti, to vše nabídnou letošní Dny dobrovolnictví od 25. do 28. dubna 2024 v Královéhradeckém kraji.

Číst dál

Květiny pro Rudolfa Jana: Pocta arcibiskupovi, jehož srdce bilo pro Olomouc

V pátek 12. dubna 2024, den před svým uvedením do úřadu olomouckého arcibiskupa a moravského metropolity, uctil Mons. Josef Nuzík památku jednoho ze svých předchůdců na stolci sv. Metoděje: kardinála Rudolfa Jana, od jehož zvolení třetím olomouckým arcibiskupem uplynulo právě 205 let.

Číst dál

Nigérie: Extremisté zabili deset lidí včetně těhotné ženy a jejího dítěte

Na Velikonoční pondělí (1. dubna) udeřili ozbrojenci z kmene Fulani ve střední Nigérii a zmasakrovali deset křesťanů včetně těhotné ženy a jejího nenarozeného dítěte. Útoky se odehrály ve třech komunitách ve farnosti sv. Tomáše v Bokkosu ve státě Plateau.

Číst dál

Erfurt zve na blížící se Katolické dny

Na přelomu května a června ( 29. května – 2. června 2024) se v německém Erfurtu konají Katolické dny (tzv. Katholikentag), které jsou tradičním setkáním věřících z celého Německa, ale vítáni jsou i návštěvníci ze zahraničí. Do programu se zapojí i církev z ČR a využije této příležitosti nejen k prezentaci církevních památek ale i svých aktivit. Mottem letošních 103. Katolických dnů je „Budoucnost patří pokojným lidem“.

Číst dál

Papež vyzval děti v římské farnosti, aby se ve všech situacích obracely k Bohu

Svatý otec navštívil ve čtvrtek 12. dubna odpoledne farnost na předměstí Říma, kde zahájil tzv. "školu modlitby" s dětmi, které se připravují na první svaté přijímání v rámci Roku modlitby. Odpovídal na četné otázky a povzbuzoval je, aby přijaly svou víru a obracely se k Bohu v modlitbě v dobrých i zlých časech.

Číst dál

Hlasování o potratech v Evropském parlamentu je "ideologickou deklarací" a nespadá do kompetence EU

Evropský parlament ve čtvrtek 10. dubna schválil zařazení tzv. práva na potrat do Listiny základních práv EU. Vincenzo Bassi, předseda Federace katolických rodinných asociací v Evropě (FAFCE), v reakci na hlasování Evropského parlamentu uvedl, že není ničím jiným než cynickou politickou pozicí před volbami do Evropského parlamentu.

Číst dál

FOTOGALERIE: Výročí 30 let Vězeňské duchovenské péče ČR

U příležitosti oslav 30 let existence Vězeňské duchovenské péče se ve čtvrtek 11. dubna v evangelickém sboru U Jákobova žebříku v Praze-Kobylisích konala za účasti duchovních jednotlivých církví a vedení Vězeňské služby ČR slavnostní ekumenická bohoslužba. Přítomen byl Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský, který má v rámci ČBK vězeňskou službu na starosti, a také Tomáš Tyrlík, předseda Ekumenické rady církví v ČR.

Číst dál

Dívčí pěší pouť do Napajedel k Aničce Zelíkové

Pouti za ochranu nenarozených u příležitosti slavnosti Zvěstování Páně a také stého výročí narození Aničky Zelíkové se v pondělí 8. dubna 2024 zúčastnily také studentky Arcibiskupského gymnázia v Kroměříži.

Číst dál

VIDEO: Když tvoří tvůrce

Jak Bůh jedná s člověkem? Co znamená, když Boha nazýváme hrnčířem? V rámci návštěvy sklárny Pačinek Glass v Kunraticích u Cvikova se nad těmito otázkami zamýšlí litoměřický biskup a generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl.

Číst dál

Novým proboštem Svatoštěpánské kapituly se stal J.M. can. ICLic. Józef Szeliga

V čele svatoštěpánské kapituly bude v příštích pěti letech stát litoměřický děkan farnosti U Všech svatých J.M.can. ICLic. Józef Szeliga, který byl zvolen v tajné volbě 14. března.

Číst dál

Pohled do klášterního života 160 let staré řeholní komunity tzv. čokoládových sester

Cisterciácké opatství Castagniers, které se nachází v oblasti Maritimes-Alpes severně od Nice, je domovem čtrnácti řeholnic, kterým se v regionu říká "čokoládové sestry". Tyto provensálské řádové sestry provozují již více než sedmdesát let malou řemeslnou čokoládovnu. Přinášíme zajímavou historii opatství Castagniers a lahodné čokolády, kterou sestry vyrábějí.

Číst dál

Křesťané v Indii čelí rostoucímu násilí

Během prvních měsíců roku 2024 došlo k rozsáhlému omezování lidských práv a k narušování svobody křesťanů v Indii. Stát Čhattísgarh je územím s největším počtem útoků proti křesťanské menšině, které byl v některých vesnicích dokonce zakázán přístup ke zdrojům s pitnou vodou.

Číst dál

Při slavnosti v olomoucké katedrále se úřadu ujme arcibiskup Josef Nuzík

Událost, jaká se v Olomouci uskutečnila naposledy před 32 lety… Do úřadu olomouckého arcibiskupa bude v sobotu 13. dubna 2024 uveden Mons. Josef Nuzík.

Číst dál

Vstup do Arcidiecézního muzea v Olomouci je při inauguraci zdarma!

Po více než třiceti letech zažije Olomouc v sobotu 13. dubna 2024 uvedení nového arcibiskupa. Do úřadu metropolity moravského a arcibiskupa olomouckého bude během bohoslužby v katedrále sv. Václava oficiálně uveden Josef Nuzík. U příležitosti této mimořádné události bude po celou sobotu vstup zdarma do všech výstav Arcidiecézního muzea.

Číst dál

Zvony míru: Připojte se k česko-německé modlitbě za mír

V ostravské katedrále Božského Spasitele již čeká pětice zvonů, které se vracejí z Německa po více než osmdesáti letech. Farnosti, odkud zvony pocházejí, si je převezmou od zástupců rottenbursko-stuttgartské diecéze, která vrací do Česka a Polska zvony odcizené za druhé světové války, které následně zůstaly v Německu a kvůli mezinárodní situaci se nemohly vrátit na východ.

Číst dál

Biskupové EU: Potrat nikdy nemůže být základním právem

Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE) zveřejnila před čtvrtečním hlasováním o zařazení práva na potrat do Listiny základních práv EU dokument, v němž zopakovala, že právo na potrat nikdy nemůže být základním právem.

Číst dál

Papež František: O statečnosti

Křesťan bez statečnosti, který nesměřuje své síly k dobru, který nikomu nevadí, je neužitečným křesťanem. Papež František o tom hovořil při středeční audienci v katechezi věnované “nejbojovnější ze ctností”, kterou je statečnost. Připomněl, že statečnost přináší vytrvalost v těžkostech a stálost v úsilí o dobro.

Číst dál

Vatikánu byla předložena nová obvinění ze zneužívání Marko Rupnikem

Pět obvinění z údajného zneužívání, kterého se měl dopustit P. Marko Rupnik, bylo předloženo 3. dubna Dikasteriu pro nauku víry, kde v současné době probíhá vyšetřování případu, co papež František rozhodl zrušit promlčecí lhůtu v kauze tohoto slovinského kněze.

Číst dál

Zemřela Jessica Hanna, matka, která si v boji s rakovinou vybrala život

Populární osobnost sociálních médií, zastánkyně práva na život a matka čtyř dětí Američanka Jessica Hanna, známá pod přezdívkou "Blessed By Cancer" (požehnána rakovinou), zemřela 6. dubna 2024.

Číst dál

FOTOGALERIE: Instalace nového probošta na Vyšehradě

Včera, v den slavnosti Zvěstování Páně, byl instalován nový probošt Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě v Praze, kanovník P. Jan Kotas. Po vlastním obřadu instalace následovala pontifikální mše svatá, jejímž hlavním celebrantem byl arcibiskup pražský Jan Graubner, předseda ČBK, spolu s dalšími kněžími koncelebroval také apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo a řeckokatolický biskup Ladislav Hučko. Pražský arcibiskup na závěr bohoslužby ocenil stříbrnou medailí sv. Jana Nepomuckého dosavadního probošta zdejší kapituly Aleše Opatrného. Kanovník P. Jan Kotas byl zvolen 79. proboštem kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Číst dál

Jordan Peterson: Kříž je triumf života tváří v tvář utrpení

Americký psycholog Jordan Peterson v rozhovoru pro EWTN mluví o Velikonocích v souvislosti s příslibem, který člověka neustále pohání vpřed a vzhůru, aby se stával lepším. Podle něj je kříž ústředním bodem, kde se spojuje utrpení a život.

Číst dál

Za rok 2022 v církvi přibylo 14 milionů katolíků

Nejnovější církevní statistika ze začátku dubna se věnuje se letům 2021 a 2022. Přestože poklesl počet kněží a seminaristů, církev se rozrůstá, především v Africe a Asii.

Číst dál

Plná katedrála se rozloučila s varhanami

Přes 32 tisíc Kč se v neděli 7. dubna vybralo na benefičním koncertě ve prospěch projektu Varhany pro Ostravu, který přinese ostravské katedrále Božského Spasitele prvotřídní varhany. Ty stávající čeká stěhování do Košic

Číst dál

Zlatá svatovojtěšská medaile pro Marii Terese Cifaldi z Hnutí fokoláre

Arcibiskup pražský udělil v pondělí 8. dubna zlatou svatovojtěšskou medaili paní Marii Terese Cifaldi z Hnutí fokoláre, která se letos v dubnu dožívá devadesáti let.

Číst dál

Papež: Sport by měl podporovat sociální přátelství a bratrství

Během nedělní modlitby Regina coeli papež František připomněl Mezinárodní den sportu za rozvoj a mír, který připadá na 6. dubna a byl vyhlášen Organizací spojených národů jako příležitost k uznání pozitivní role, kterou sport a fyzická aktivita hrají ve společenstvích a v životě lidí na celém světě. Celosvětovým tématem pro rok 2024 je "Sport pro podporu mírových a inkluzivních společností".

Číst dál

Nezapomínejme na zločiny komunismu: Vernisáž v rámci festivalu Paschalia olomucensia

Letos uplyne 75 let od zveřejnění pastýřského listu „Hlas československých biskupů a ordinářů věřícím v hodině velké zkoušky“, který byl přijat československými biskupy na tajné konferenci 15. června 1949 v Praze. Tento list se stal spouštěcím mechanismem k zahájení pronásledování katolické církve a omezení svobody v naší zemi.

Číst dál

Květinové srdce pro Rudolfa Jana: Pocta arcibiskupovi, jehož srdce bilo pro Olomouc

V pátek 12. dubna 2024, den před svým uvedením do úřadu olomouckého arcibiskupa a moravského metropolity, uctí Mons. Josef Nuzík památku jednoho ze svých předchůdců na stolci sv. Metoděje: kardinála Rudolfa Jana, od jehož zvolení třetím olomouckým arcibiskupem uplyne právě 205 let.

Číst dál

"Byla jsem zboží!" Říká žena, která se narodila náhradní matce

Olivia Maurel, která se v roce 1991 narodila náhradní matce, nyní vede kampaň za zrušení surogátního mateřství a podporuje výzvu papeže Františka, aby bylo zakázáno po celém světě. Rovněž v dokumentu Dignitas Infinita, který byl dnes, 8. dubna, zveřejněn, Svatý otec náhradní mateřství opětovně odsuzuje.

Číst dál

Dignitas infinita: Dokument o lidské důstojnosti a prohřešcích proti ní

Vatikán dnes, 8. dubna, představil dokument vatikánského Dikasteria pro nauku víry Dignitas infinita. Papežské magisterium, které vznikalo pět let, systematicky pojednává o otázkách lidské důstojnosti: od problému “spravedlivé války” po chudobu, od násilí na migrantech po násilí na ženách, od potratů přes náhradní mateřství až po eutanazii, od genderové teorie po digitální násilí. Přinášíme shrnutí dokumentu, které připravil ediční ředitel Dikasteria pro komunikaci, Andrea Tornielli.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pouť k Božímu milosrdenství ve Slavkovicích

U příležitosti neděle Božího milosrdenství ve Slavkovicích slavil poutní mši svatou Mons. Tadeáš Wojda, SAC, diecézní biskup Gdaňska a koncelebrovali královéhradecký biskup Jan Vokál, kněží z Ukrajiny a další kněží a jáhni. Na závěr slavnostní bohoslužby biskup Tadeáš Wojda požehnal obrázky Božího milosrdenství, které následně spolu s ministranty přítomným poutníkům rozdával.

Číst dál

Církev ve Skotsku reaguje na návrh zákona o asistované sebevraždě

Katolická církev ve Skotsku reagovala na zveřejnění návrhu zákona o tzv. asistovaném umírání nevyléčitelně nemocných dospělých, který předložil liberálně-demokratický poslanec Liam McArthur. Biskup z diecéze Paisley a místopředseda Biskupské konference Skotska, John Keenan, jeho zavedení označil za nebezpečné, protože "normalizuje" sebevraždu a hodnotu lidského života měří pouze efektivitou a užitečností, nikoli jeho důstojností. Přinášíme celé znění odpovědi biskupa Keenana.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 8. do 14. dubna 2024

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, České televizi a Radiu Proglas.

Číst dál

FOTOGALERIE: Koncert s požehnáním vitráže Božího oka v Křišťálovém chrámu

V neděli 7. března 2024 od 16 hodin se v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova konal velikonoční koncert, během něhož litoměřický biskup Mons. Stanislav Přibyl požehnal nově instalovanou vitráž Božího oka nad hlavním oltářem kostela. Koncert se konal pod záštitou hejtmana Libereckého kraje Martina Půty a vystoupili na něm sólisté Opery a Smyčcový kvintet Divadla F. X. Šaldy.

Číst dál

Pouť trvalých jáhnů královéhradecké diecéze

V řeholním domě Schönstattských sester Mariiných v Rokoli se minulý víkend sešli se svým diecézním biskupem Janem Vokálem trvalí jáhnové a také ti, kteří jsou ve formaci k trvalému jáhenství. Prožili tak všichni spolu Pouť trvalých jáhnů.

Číst dál

Papež František: Žijme s pohledem upřeným na Krista

V neděli, kdy si připomínáme slavnosti Božího milosrdenství, promluvil papež František k věřícím na Svatopetrském náměstí o životu v plnosti. Toho je možné dosáhnout, pokud žijeme s pohledem upřeným na Krista.

Číst dál

Arcibiskup Graubner vyjadřuje blízkost a modlitby za oběti tragické nehody na Slovensku

Pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK, vyjadřuje svoji blízkost a modlitby slovenským věřícím listem z neděle 7.4. 2024 adresovaným spišskému biskupu Trstenskému.

Číst dál

Homilie arcibiskupa Graubnera na svátek Božího milosrdenství v Košicích

Přinášíme homilii arcibiskupa Jana Graubnera, kterou pronesl 7. dubna v Košicích při příležitosti svátku Božího milosrdenství.

Číst dál

FOTOGALERIE: Pochod pro život 2024

6. dubna 2024 v Praze proběhl Pochod pro život. Zúčastnily se ho stovky lidí včetně pražského arcibiskupa Jana Graubnera, emeritního arcibiskupa Dominika Duky a olomouckého pomocného biskupa Antonína Baslera.

Číst dál

Připojujeme se k modlitbě za oběti tragické nehody ve Spišském Podhradí na Slovensku

Spišský biskup Mons. František Trstenský prosí o modlitby po tragické dopravní nehodě ze sobotního rána ve Spišském Podhradí, při které přišly o život tři dívky a několik dalších bylo zraněno. Autobus srazil na parkovišti 10 mladých poté, co je vysadil na diecézním setkání mládeže.

Číst dál

FOTOGALERIE: 50. výročí úmrtí kardinála Štěpána Trochty

V sobotu 6. dubna 2024 od 10 hodin se konala v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích mše sv. k 50. výročí úmrtí kardinála Štěpána Trochty. Hlavním celebrantem byl litoměřický biskup Mons. Stanislav Přibyl, CSsR. Hosty byli pak členové Salesiánské provincie Praha. Po mši svaté se konala pobožnost u Trochtova hrobu na Městském hřbitově v Litoměřicích.

Číst dál

Homilie arcibiskupa Jana Graubnera k Pochodu pro život

Přinášíme homilii, kterou pronesl pražský arcibiskup Jan Graubner během mše svaté v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha, jež se konala 6. dubna při příležitosti Pochodu pro život.

Číst dál

Kurz pro průvodce v sakrálním prostoru

Brněnská diecéze pořádá 20. dubna 2024 v sále budovy Petrov 2 od 9.00 do 16.00. Účastníci si vyslechnou přednášky z různých oborů. Budou se věnovat kultuře mluveného projevu, základním pojmům z dějin umění a ukázkám z praxe.

Číst dál

Vatikán: Úsilí o všeobecný zákaz surogátního mateřství je velkou bitvou naší civilizace

"Snaha o zavedení všeobecného zákazu náhradního mateřství není výlučně katolickou iniciativou, ale velkou bitvou naší civilizace," upozornil zástupce Svatého stolce na mezinárodní konferenci věnované právě tomuto tématu. Přestože k zákazu náhradního mateřství vyzval papež v letošním projevu k diplomatickému sboru, k dosažení mezinárodního zákazu je zapotřebí široké shody. "Je třeba být otevřený pragmatickým spojenectvím," dodal P. Miroslaw Wachowski, vatikánský podsekretář pro vztahy se státy.

Číst dál

V Arcibiskupském paláci v Olomouci byla zahájena výstava Biblí

Ve čtvrtek 4. dubna 2024 proběhla vernisáž výstavy „Svítilnou mým nohám je Tvé slovo: Sbírka biblí pátera Jana Mrvy“. Slavnostního zahájení se zúčastnili olomoucký arcibiskup Mons. Josef Nuzík, který pronesl úvodní slovo, a pomocný biskup Mons. Antonín Basler. Vernisáž hudebně doprovodila Martina Michailidisová. Slovem provázela kurátorka výstavy Vendula Prostředníková.

Číst dál

Modlitby u mariánského sloupu za Boží požehnání a mír ve světě

V návaznosti na tradici modliteb, které církev a věřící konávali v dobách nebezpečí, pohrom, válek a epidemií, se v Olomouci uskuteční duchovní setkání s modlitbou za ukončení války na Ukrajině a mír ve světě, za naplnění zasvěcení Ruska neposkvrněnému srdci Panny Marie a zasvěcení světa a města Olomouce do ochrany a péče Matce Boží. Setkání v den slavnosti Zvěstování Páně začíná u mariánského sloupu na Dolním náměstí v pondělí 8. dubna 2024 v 16.30 a pořádá ho Hnutí duchovní obnovy národa.

Číst dál

Studenti a absolventi se vyjádřili k situaci na Arcibiskupském gymnáziu v Praze

AKTUALIZOVÁNO | Na jednu z přednášek v pásmu Agora, které se konalo 25.-26. března na Arcibiskupském gymnáziu v Praze (AG) byla pozvána i trans aktivistka Lenka Králová. Přednáška však byla na poslední chvíli zrušena ředitelem školy Ondřejem Mrzílkem. Zrušení této přednášky vyvolalo silné reakce i velkou medializaci. Studenti i absolventi AG se k této situaci vyjádřili a sepsali petice proti zrušení přednášky, ale i na podporu rozhodnutí ředitele školy.

Číst dál

Pravoslavný patriarcha Bartoloměj doufá v jednotné datum Velikonoc pro východní i západní křesťany

Konstantinopolský arcibiskup a pravoslavný patriarcha vyjádřil přání, aby křesťané na východě i na západě začali slavit Velikonoce v jednotném termínu a nedrželi se oddělených postních kalendářů.

Číst dál

Stvořeni k lásce

Nakladatelství Triton vydalo v minulých dnech knihu Stvořeni k lásce (v anglickém originále Made for Love), jejímž autorem je známý americký kněz, podcaster a spisovatel P. Michael Schmitz. V publikaci citlivě představuje katolický pohled na homosexualitu a přitažlivost ke stejnému pohlaví.

Číst dál

Prahou projde v sobotu Pochod pro život

V sobotu 6. dubna 2024 se bude v Praze konat Pochod pro život, který organizuje Hnutí Pro život ČR. Jde o gesto vyjadřující podporu ženám a rodinám čekajícím nečekaně dítě. Zároveň má pomoci zvýšit povědomí o existenci profesionální pomoci a upozornit na pasivitu vlády v zavedení prorodinných a demografických opatření.

Číst dál

Vzpomínka na rodný kraj i odhodlání předávat radost: Arcibiskup Nuzík představil svůj nový znak

Jako součást přípravy na uvedení nového olomouckého arcibiskupa Josefa Nuzíka byla zveřejněna aktualizovaná podoba jeho znaku. Ten spojuje symboliku arcidiecéze a církevního úřadu s osobními motivy jeho nositele.

Číst dál

Papež: Mezináboženský dialog podporuje mír a respekt k rozmanitosti

Při setkání s účastníky prvního kolokvia mezi Svatým stolcem a Kongresem představitelů světových a tradičních náboženství papež František povzbudil lidi všech vyznání k podpoře rozmanitosti, míru a péče o stvoření.

Číst dál

Haiti: Kněžský seminář napadly ozbrojené gangy

Konference haitských řeholníků kritizuje chaotickou situaci ve své zemi poté, co do semináře Petit Séminaire Collège St. Martial, který vedou členové Kongregace Svatého Ducha, vtrhly ozbrojené gangy.

Číst dál

Seriál Vyvolení od dubna na TV Noe

Vyvolení (The Chosen) vypráví o Ježíšových činech očima těch, kteří se s ním měli možnost setkat tváří v tvář. Seriál, z nějž televize Noe uvede hned tři série po osmi dílech, se vyznačuje autentickým prostředím, výbornými hereckými výkony a především nevšedním scénářem. První díl bude mít premiéru v sobotu 6. dubna.

Číst dál

Úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na duben 2024

Svatý otec v dubnovém úmyslu Apoštolátu modlitby vyzývá zvláště k modlitbě za docenění role ženy. Modleme se, aby ženám v každé kultuře byla přiznána jejich důstojnost a bohatství a aby ustala diskriminace, které v různých částech světa čelí

Číst dál

VIDEO: Kardinál Štěpán Trochta a Litoměřice

Litoměřický biskup Stanislav Přibyl vzpomíná na svého předchůdce, 17. litoměřického biskupa, salesiána, kardinála Štěpána Trochtu, mučedníka nacismu a komunismu. V neděli 6. dubna si připomínáme 50 let od jeho úmrtí.

Číst dál

V Kunratickém Kříšťálovém chrámu září nová vitráž Božího oka

Ve středu 3. dubna 2024 byla v Křišťálovém chrámu v Kunraticích u Cvikova instalována nová vitráž Božího oka vytvořená podle originálu, který byl nalezen v loňském roce ukrytý mezi dvěma zdmi kostela.

Číst dál