úvodní strana kaple sv. Jana Nepomuckého DB
Kaple sv. Jana Nepomuckého pod Dolní bránou

 

 

Barokní kaple členitého čtvercového půdorysu byla vystavěna v blízkosti Dolní (Písecké) brány na důležitém i dnes exponovaném místě při vstupu do historické části města. Podle legendy se na místě objevila laň právě ve chvíli, kdy z města vyjíždělo poselstvo měšťanů jedoucích na knížecí dvůr jednat o honebním právu. Kaple byla pravděpodobně vystavěna v 1. polovině 18. století a zasvěcena tehdy nově svatořečenému patronu země - sv. Janu Nepomuckému. Vyjma výzdoby kaple je pozoruhodná také původní barokní kovaná mříž. V kapli byly slouženy mše na svátek sv. Jana Nepomuckého a od roku 1921 na žádost obyvatel také svátek Narození Panny Marie. V kapli byla roku 1994 v rámci prováděných restaurátorských prací objevena a odkryta původní malířská výzdoba.

citace z publikace Církevní památky Prachaticka, vydalo Město Prachatice, 2001, Autoři: Ing. Kamila Hrabáková, Mgr. Jana Koutná

 

Od 9. září 2011 byl štít kaple doplněn obrazem znázorňujícím shazování těla Jana Nepomuckého z Karlova mostu, ke kterému došlo v noci 20. března 1393. Obraz s tímto námětem zde v minulosti byl, avšak nedochoval se a již několik desetiletí na svém místě chyběl. Je proveden na nerezovém plechu a jeho pořízení uhradil Nadační fond města Prachatice pro rozvoj kultury a péči o památky. 

 
Sponsored by Abstract Joomla Theme | sify.com