Misijní růže
Misijní růže
MISIJNÍ RŮŽE V NAŠEM VIKARIÁTU
Před cca 25 lety jsem se seznámila s činností Papežských misijních děl a zapojila se s dětmi v náboženství. Z pestrých aktivit, které PMD nabízí, jsem se rozhodla pro tzv. Misijní růži. Přišlo mi důležité vést děti k pravidelné modlitbě a podporovat v nich misijní nadšení. Vyrazili jsme tehdy společně na první Misijní kongres dětí do Špindlerova mlýna. Bylo to velké povzbuzení pro misijní činnost i u nás ve farnosti.
V Prachaticích se dlouhodobě modlíme s dětmi v náboženství a v rodinách a jedenkrát v měsíci (třetí středa od 17.00 hod) se pomodlíme společně misijní růženec v klášteře sester boromejek (Neumannova 142). Zváni jsou i členové tzv. Živého růžence. Děkujeme sestřičkám za zázemí a milé společenství v modlitbě.
Zveme mezi nás i další ochotné „modlitebníky“. V případě zájmu o pravidelnou modlitbu růžence vás rádi zapojíme do „naší“ Misijní růže.
katechetka Lenka Hanžlová
Modlitba živého růžence je modlitbou, kdy se člen Misijní růže denně modlí jeden desátek růžence za misie. Mohou se zapojit jak jednotlivci, tak skupiny, kteří jsou pak vzájemně spojeni modlitbou v jednu Misijní růži, tu tvoří 20 lidí (rodin).
S myšlenkou živého růžence přišla již v roce 1826 Pauline Jaricot, zakladatelka Papežského misijního díla šíření víry, aby podpořila misionáře i celé misijní úsilí církve.
Úmysly modlitby:
Do každého desátku vkládáme misijní úmysly papeže Františka, všechny misionáře, potřeby chudých lidí i své vlastní prosby. Misijní úmysly apoštolátu modlitby jsou uvedeny na www.cirkev.cz nebo zde na webu.
-
Při modlitbě prosíme za celý svět
-
Každý kontinent má na misijním růženci svou barvu
-
Každý člen misijní růže dostane svoji kartičku s rozpisem
Společenství, která se již živý růženec modlí a pro modlitbu Misijní růže si ponechávají svůj vlastní systém rozdělení a střídání desátků, do modlitby navíc přidají úmysl za misie.
Co členstvím získáte?
-
Za všechny živé a zemřelé členy a dobrodince PMD (včetně členů Misijní růže) je ve vatikánské bazilice sv. Petra denně v 17:00 sloužena mše svatá.
- Modlí se za ně také lidé z misií a denně přináší oběť mše svaté mnoho misionářů ve všech kontinentech.
Přáním Pauline Jaricot (1799–1862), zakladatelky Papežského misijního díla šíření víry, bylo učinit růženec modlitbou všech. Způsob modlitby růžence, tzv. živého růžence, který se roku 1826 začala modlit sama Pauline, byl o 7 let později zahrnut do stanov PMD. Oficiální schválení živého růžence udělil papež Řehoř XVI. V roce smrti Pauline Jaricot měl jen ve Francii 3 milióny členů a brzy se stal známým po celém světě.
Úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na listopad 2024
- Ve videu, které zveřejnila papežská celosvětová modlitební síť, Svatý otec vyzývá k modlitbě zejména za ty, kteří trpí bolestí ze ztráty potomka. „Co lze říci rodičům, kteří ztratili dítě, jak je utěšit? Neexistují žádná slova,“ říká Svatý otec. Dále upřesňuje, že „partner, který ztratí partnera, je vdovou nebo vdovcem. Dítě, které ztratí rodiče, je sirotek. Existuje pro to slovo. Ale rodič, který ztratí dítě, pro něj nemáme žádné pojmenování. Ta bolest je tak velká, že pro ni neexistuje slovo,“ říká. Poukazuje také na to, že „žít déle než své dítě není přirozené“, a podotýká, že bolest způsobená takovou ztrátou „je obzvlášť intenzivní“.
- Slova povzbuzení jsou někdy banální nebo sentimentální, nepomáhají. Papež dále upozorňuje, že „slova povzbuzení, vyslovená s nejlepšími úmysly, mohou ovšem nakonec ránu ještě zvětšit“. Proto, abychom nabídli útěchu těmto rodičům, kteří ztratili dítě, papež František zdůrazňuje, že „je třeba jim naslouchat; být jim nablízku s láskou, pečovat o jejich bolest s odpovědností a napodobovat způsob, jakým Ježíš Kristus utěšoval druhé. A tito rodiče, podporovaní vírou, mohou jistě najít útěchu v jiných rodinách, které se po tak strašné tragédii znovu narodily v naději,“ uzavírá Svatý otec.
Zdroj: Aciprensa, převzato z webu cirkev.cz
videoposelství papeže Františka na měsíc listopad