Milí přátelé,
blíží se svátek sv. Jáchyma a Anny a s tím již čtvrtý Světový den prarodičů a seniorů, který je již tuto neděli 28. července. Papež František zvolil motto: "Neopouštěj mě ve stáří".
Na letošní Den prarodičů a seniorů Svatý otec František zvolil téma podle žalmu 71: „V čase stáří mě neopouštěj“. Určitě se takto nebo podobnými slovy ve Vašich těžkostech či v osamocení obracíte na Hospodina.
Může to být ale zároveň i prosbou, ať už nevyřčenou, pro Vaše okolí: „Neopouštějte mě ve stáří“.V neděli 28. července budou totiž věřící na celém světě vyzváni, aby se zamysleli nad lidským odkazem a životní moudrostí, které jim předali jejich prarodiče a starší lidé. Každý z Vás je tím, který měl a má co předat lidem kolem sebe a dalším generacím.
Ve svém poselství k tomu čtvrtému Světovému dni Vás papež ujišťuje, že Bůh své děti neopouští, a to nikdy, v jeho očích život neztrácí hodnotu, když věk postupuje a síly ubývají. Celé Písmo svaté dosvědčuje věrnou lásku Boží a jeho milosrdenství vůči nám, ať už se nacházíme v jakémkoli stavu.
Žalmy jsou plné úžasu lidského srdce před Bohem, který se o nás stará navzdory naší ubohosti; ujišťují nás, že Bůh každého z nás utkal už v lůně matky a že nás neopustí ani v podsvětí. Proto si můžeme být jisti, že nám bude nablízku i ve stáří, tím spíše, že v Bibli je stárnutí znamením požehnání. I přesto však vedle této jistoty najdeme v Bibli projevy strachu z opuštění a silné vzývání, jako je tomu v Žalmu 71,9: „Neodvrhuj mě v čase stáří“. To můžeme vnímat jako takový výkřik, prosbu k Bohu, aby aspoň on se starého člověka ujal, když ho ostatní lidé v jeho blízkosti opustili. Papež si je vědom, že samota a opuštěnost můžou být Vaším častým trpkým životním společníkem.
Papež se obrací také na mladší generace a dává nám za příklad starozákonní Rút, která neopustila svou tchyni Noemi. Rut se nebojí jít proti zvyklostem a rozhodne se vydat na cestu společně se stařenkou. Neváhá vyvrátit to, co se zdá být neměnnou realitou – život v osamění nemůže být jedinou alternativou! Není náhodou, že Rút – ta, která zůstává v blízkosti staré Noemi – je předchůdkyní Mesiáše, Ježíše, Emanuela, toho, který je Bůh s námi. Rútino svědectví o svobodě a odvaze nás zároveň vybízí, abychom si pro naše seniory představili jinou budoucnost, i když to mnohdy bude znamenat, že budeme muset změnit své zvyky. Papež František vyjadřuje vděčnost těm, kteří se s tolika obětmi jako Rút starají o staršího člověka nebo prostě jen projevují každodenní blízkost příbuzným či známým, kteří už nikoho nemají. Pán, jak říká, je neopomene zahrnout svým požehnáním.
Projevujme svou něhu prarodičům a starším lidem v našich rodinách, navštivme ty, kteří jsou skleslí a už nedoufají, že je možná jiná budoucnost. Všímejme si též těch, kteří svou rodinu nemají, dejme jim najevo svou blízkost, ujistěme je, že nemusí být sami.
Na závěr papež František ujišťuje prarodiče a všechny jejich blízké o svém požehnání a modlitbách. Světový den prarodičů a seniorů 2024 se koná v rámci Roku modlitby, který papež František vyhlásil jako přípravu na Jubileum 2025. Modleme se za sebe navzájem – prarodiče za své děti, vnoučata, staří za mladé, pracující za ty, co už pracovat nemohou, děti a mládež za své rodiče a prarodiče a další staré lidi a všichni za papeže Františka a také za ty, kteří jsou sami...
Získání plnomocných odpustků
U příležitosti čtvrtého Světového dne prarodičů a seniorů uděluje Apoštolská penitenciárie „plnomocné odpustky za obvyklých podmínek (svátostná zpověď, eucharistické přijímání a modlitba na papežův úmysl) prarodičům, starým lidem a všem věřícím, kteří se, motivováni opravdovým duchem pokání a lásky, 28. července 2024 „zúčastní různých akcí, které se budou konat po celém světě“.
Plnomocné odpustky, udělené na základě přijetí žádosti kardinála Kevina Josepha Farrella, prefekta Dikasteria pro laiky, rodinu a život, „s cílem umocnit zbožnost věřících a zajistit spásu duší“, mohou být uplatněny také „jako přímluva za duše v očistci“ a jsou uděleny také věřícím, kteří 28. července „věnují přiměřený čas návštěvě starších bratří a sester v nouzi nebo v těžkostech (např. nemocných, osamělých, postižených...)“.
Plnomocné odpustky mohou získat také staří nemocní lidé, jakož i ti, kdo jim pomáhají, a všichni ti, kdo se z vážného důvodu nemohou vzdálit ze svých domovů, když se duchovně spojí s bohoslužbami Světového dne seniorů“, a to tak, že „obětují milosrdnému Bohu své modlitby, bolesti a utrpení vlastního života, zejména v době, kdy budou různé oslavy tohoto Světového dne přenášeny prostřednictvím médií“.
- Více k získání plnomocných odpustků zde
- Celé poselství papeže Františka ke čtvrtému Světovému dni prarodičů a seniorů naleznete zde
- Vložila jsem pro vás také modlitbu k letošnímu dni
Ne všichni můžete tento den, možná tak jako mnoho jiných, prožít ve společnosti druhých lidí. Kéž se můžete potěšit aspoň na dálku, ve vzpomínkách, ale určitě v Boží blízkosti. Bůh je ten, kdo touží a může vyplnit Vaši prázdnotu a bezmocnost.
Tento den může být zároveň dnem vděčnosti, díků a chval Bohu za naše životy a rodiny.
V modlitbách za Vás
Iva Hojková, Diecézní centrum pro seniory